Jakie są różnice między przepustami WN i NN w transformatorze zanurzonym w oleju o mocy 1500 kVA?
Apr 27, 2026
Zostaw wiadomość
Kluczowe dania na wynos
- ‑ Przepusty zapewniają izolację, podparcie mechaniczne i uszczelnienie transformatorów zanurzonych w oleju o mocy 1500 kVA, przewodząc prąd uzwojenia przez metalowy zbiornik do zacisków zewnętrznych.
- ‑ przepusty WN (6–35 kV) charakteryzują się pojemnościową strukturą stopniowania, dużą drogą upływu oraz rygorystycznymi testami wyładowań niezupełnych i wytrzymałości na impulsy; Przepusty niskiego napięcia (400–690 V) wykorzystują prostą, solidną izolację i skupiają się na wydajności cieplnej przy dużych prądach bez stopniowania pojemności.
- - Główne różnice obejmują naprężenie napięciowe, wymiary fizyczne, materiał izolacyjny, drogę upływu i złożoność testu. Typy HV powszechnie używają OIP/RIP/porcelany; Wersje LV wykorzystują głównie stałą żywicę epoksydową.
- - Niewłaściwy dobór tulei powoduje przeskok płomienia, przegrzanie, wyciek oleju i awarię izolacji; regularna kontrola wzrokowa, skan termiczny w podczerwieni i test tan-delta dla tulei WN mają kluczowe znaczenie dla długoterminowej niezawodnej pracy.
- – Obowiązujące normy: IEC 60137 dla przepustów WN i NN, uzupełnione specyfikacjami serii IEEE/ANSI.

Ukończone transformatory olejowe o mocy 1500 kVA z przepustami WN i NN na zbiorniku
Czym są przepusty WN i NN w transformatorze zanurzonym w oleju o mocy 1500 kVA?
Funkcje tulei
Dla każdegoTransformator zanurzony w oleju o mocy 1500 kVAtuleje spełniają trzy podstawowe funkcje: izolację elektryczną, wsparcie mechaniczne i uszczelnienie. Przenoszą prąd z uzwojeń wewnętrznych przez uziemiony zbiornik do połączeń zewnętrznych, przy czym wewnętrzny koniec jest zanurzony w oleju izolacyjnym, aby zachować integralność dielektryczną, a koniec zewnętrzny jest wystawiony na działanie środowiska.
- TheTuleja wysokiego napięcia (HV).umożliwia bezpieczny przepływ prądu-o wysokim napięciu (zwykle 6 kV, 10 kV, 11 kV lub 33 kV po stronie pierwotnej transformatora dystrybucyjnego o mocy 1500 kVA) z wewnętrznych uzwojeń przez uziemiony stalowy zbiornik do zewnętrznej linii napowietrznej lub połączenia kablowego. Musi wytrzymywać znacznie wyższe naprężenia elektryczne i zapewniać dłuższą drogę pełzania, aby zapobiec przeskokowi powierzchniowemu.
- TheTuleja niskiego napięcia (NN).natomiast obsługuje obniżane-napięcie wtórne (zwykle 400 V, 415 V lub 480 V) i przekazuje je do panelu dystrybucyjnego lub obciążenia znajdującego się za nim. Chociaż napięcie jest niższe, przepust NN często przenosi wyższy prąd (w przypadku jednostki 1500 kVA przy 415 V prąd NN przekracza 2000 A na fazę), więc w jego konstrukcji priorytetem jest obciążalność prądowa-, a nie wytrzymałość na ekstremalne napięcie.
Obydwa są montowane przez pokrywę kadzi transformatora lub ścianę boczną, przy czym koniec wewnętrzny jest zanurzony w oleju izolacyjnym w celu utrzymania integralności dielektrycznej, a koniec zewnętrzny jest wystawiony na działanie otoczenia.

Pięć podstawowych różnic między przepustami WN i NN w transformatorze zanurzonym w oleju o mocy 1500 kVA
Theróżnice pomiędzy przepustami WN i NN w transformatorze zanurzonym w oleju o mocy 1500 kVAmożna pogrupować w pięć kluczowych obszarów: napięcie znamionowe, projekt fizyczny, materiały, droga upływu i złożoność konstrukcji.

(1) Napięcie znamionowe i obciążenie elektryczne.
Przepusty WN zazwyczaj przenoszą napięcia pierwotne od 6 kV do 35 kV, podczas gdy przepusty NN działają poniżej 1 kV (zwykle 400–690 V). Ponieważ przepusty wysokiego napięcia muszą wytrzymywać znacznie większe obciążenia elektryczne, często zawierają warstwy-gradujące pojemność, które równomiernie rozprowadzają napięcie wzdłuż ścieżki izolacji; Przepusty niskiego napięcia wykorzystują prostszą stałą izolację bez stopniowania pojemnościowego.
(2) Projekt fizyczny.
Tuleje HV są znacznie wyższe i mają większą średnicę. W przypadku zastosowań 33 kV zewnętrzna droga upływu porcelany może przekraczać 900 mm, podczas gdy przepust NN może mieć wysokość mniejszą niż 200 mm. Przepusty niskiego napięcia mają krótszą, mocniejszą konstrukcję i przewody o większym-przekroju, aby przenosić wysoki prąd wtórny (często 2000 A lub więcej na fazę) bez przegrzania.
(3) Materiały.
W tulejach HV zazwyczaj wykorzystuje się-papier impregnowany olejem (OIP), papier-impregnowany żywicą (RIP) lub porcelanę-wypełnianą olejem; porcelana jest tradycyjna i trwała, podczas gdy kompozytowe alternatywy z gumy-silikonowej i żywic epoksydowych zapewniają lekkość i hydrofobowość w zanieczyszczonym środowisku. W przepustach niskiego napięcia częściej stosuje się stałą żywicę epoksydową lub proste kombinacje porcelany i żywicy epoksydowej, kładąc nacisk na wytrzymałość mechaniczną połączeń szyn zbiorczych i wydajność cieplną przy wysokich prądach.
(4) Odległość upływu.
Jest to najkrótsza droga wzdłuż powierzchni izolacyjnej pomiędzy dwiema częściami przewodzącymi, bezpośrednio powiązana z intensywnością zanieczyszczenia. W przypadku przepustów WN w jednostce 1500 kVA prąd upływu zazwyczaj mieści się w zakresie od 25–35 mm na kV napięcia sieciowego-do-liniowego -. Przepust 33 kV może wymagać łącznie 900–1200 mm. Przepusty niskiego napięcia, pracujące poniżej 1 kV, mają minimalne wymagania dotyczące upływu (czasami nawet łącznie 12–16 mm).
(5) Złożoność konstrukcji i testowania.
Przepusty HV to elementy-o stopniowanej pojemności z wewnętrznymi warstwami przewodzącymi kontrolującymi rozkład-pola elektrycznego; testy są bardziej rygorystyczne i obejmują pomiar wyładowań niezupełnych (często < 5 pC przy 1,5 × napięciu znamionowym), analizę-współczynnika mocy (tan-delta) i testy wytrzymałości-na udary piorunowe. Przepusty niskiego napięcia to zazwyczaj nie-solidne konstrukcje o charakterze pojemnościowym, a testy fabryczne koncentrują się na wytrzymałości-częstotliwości zasilania i rutynowych-kontrolach rezystancji izolacji.
Porównanie parametrów technicznych (odniesienie dla jednostki 11 kV / 415 V)
| Parametr | Tuleja wysokiego napięcia | Tuleja niskiego napięcia |
|---|---|---|
| Napięcie nominalne | 11 kV (opcje 6.6, 10, 20, 33 kV) | Mniejsze lub równe 1 kV (zwykle 415/480/690 V) |
| Wytrzymałość na impuls (BIL) | 75–95 kV (11 kV); do 200 kV (33 kV) | Nieokreślone (typowo mniejsze lub równe 10 kV) |
| Odległość pełzania | 25–35 mm/kV (większe lub równe 300 mm dla 11 kV) | Minimalne (typowo 12–50 mm) |
| Rodzaj izolacji | OIP, olej porcelanowy-wypełniony lub RIP | Stała żywica epoksydowa, porcelana lub polimer |
| Klasyfikacja pojemności | Tak (typ pojemnościowy lub kondensatorowy) | NIE |
| Wymóg częściowego rozładowania | < 5–10 pC at 1.5× rated voltage | Nie jest wymagane |
| Obowiązująca norma | IEC 60137 / IEEE C57.19.00 | IEC 60137 / ANSI C57.12 |

GTransformator olejowy NEE 1500 kVA zapakowany na eksport
Dlaczego prawidłowy wybór tulei ma znaczenie w przypadku projektu o mocy 1500 kVA
- Przeskok tulei wysokiego napięcia z powodu niewystarczającego pełzania w zanieczyszczonym środowisku może powodować awarie, a nawet zapalenie oleju konserwującego.
- Przegrzanie przepustu niskiego napięcia z powodu zbyt małych przewodów lub słabych połączeń prowadzi do uszkodzenia uszczelki, wycieku oleju i uszkodzenia izolacji.
- Wnikanie wilgoci przez uszkodzone uszczelki tulei WN zmniejsza wytrzymałość dielektryczną i przyspiesza starzenie się celulozy.
Najlepsze praktyki w zakresie konserwacji tulei wysokiego i niskiego napięcia
| Zadanie | Częstotliwość | Zamiar |
|---|---|---|
| Kontrola wzrokowa (pęknięcia, odpryski, ślady śladów) | Kwartalny | Wykryj uszkodzenia, które umożliwiają przedostanie się wilgoci |
| Kontrola wycieków oleju na kołnierzach i uszczelkach | Kwartalny | Wykryj awarię uszczelnienia |
| Obrazowanie termowizyjne (skanowanie w podczerwieni) | Coroczny | Gorące punkty wskazują wyładowania niezupełne lub luźne połączenia |
| Czyszczenie powierzchni (obiekty przybrzeżne/przemysłowe) | Co najmniej dwa-lata | Zapobiegaj gromadzeniu się zanieczyszczeń przewodzących |
| Testowanie współczynnika mocy (tan-delta) na tulejach wysokiego napięcia | Co 3–5 lat | Wykryj pogorszenie izolacji spowodowane wilgocią lub starzeniem |
| Kontrola tulei neutralnej (jeśli występuje) | Z tulejami fazowymi | Prąd-sekwencji zerowej przy niezrównoważonym obciążeniu |
Wniosek
Theróżnice pomiędzy przepustami WN i NN w transformatorze zanurzonym w oleju o mocy 1500 kVAwykraczają daleko poza proste rozmiary-reprezentują różne podejścia inżynieryjne do zarządzania wytrzymałością napięcia w porównaniu z dostarczaniem prądu, gradacją pola elektrycznego w porównaniu z wydajnością cieplną oraz długimi drogami upływu w porównaniu z kompaktową obudową. Przepusty wysokiego napięcia wymagają konstrukcji o-stopniowanej pojemności, impregnowanej olejem-z rygorystycznymi limitami wyładowań niezupełnych, natomiast przepusty niskiego napięcia zapewniają wysoki prąd dzięki solidnej, stałej izolacji.
Chcesz określić swój transformator zanurzony w oleju o mocy 1500 kVA?
Skontaktuj się z GNEE już dziś, podając napięcie pierwotne, napięcie wtórne i opis środowiska instalacji (przybrzeżne, przemysłowe, zakurzone lub czyste).
Nasi inżynierowie prześlą odpowiedź w ciągu 24 godzin, przesyłając arkusz danych technicznych, niestandardowy rysunek przedstawiający rozmieszczenie tulei wysokiego i niskiego napięcia oraz konkurencyjną-cenę fabryczną. Kliknij przycisk poniżej-niezawodna moc zaczyna się od odpowiednich tulei.
Specyfikacja transformatora GNEE
| Transformator dystrybucyjny 10kv-35kv | ||||||
| Moc znamionowa (kva) | Wysokie napięcie (kv) | Niskie napięcie (kv) | Symbol połączenia | Brak-utraty obciążenia(w) | Przy-utracie obciążenia(w) | Brak prądu obciążenia (%) |
| 400 kVA | 10 kv 11kv 20 kv 35 kv |
0.4 | Ydn11 Yyn0 |
570 | 4300 | 0.45 |
| 500 kVA | 680 | 5410 | 0.45 | |||
| 630 kVA | 810 | 30800 | 0.4 | |||
| 800 kVA | 980 | 7500 | 0.4 | |||
| 1000 kva | 1150 | 10300 | 0.35 | |||
| 1250 kVA | 1360 | 12000 | 0.3 | |||
| 1600 kVA | 1640 | 145000 | 0.6 | |||
| 2000 kVA | 1950 | 19140 | 0.6 | |||
| 2500 kVA | 2340 | 22220 | 0.5 | |||
Często zadawane pytania
Jaka jest wydajność trójfazowego transformatora zanurzonego w oleju o mocy 1500 kVA?
Trójfazowy transformator zanurzony w oleju o mocy 1500 kVA zwykle osiąga sprawność od 98% do 99%, w zależności od warunków obciążenia i jakości projektu.
Jaka jest żywotność transformatora zanurzonego w oleju o mocy 1500 kVA?
Dobrze-konserwowany transformator zanurzony w oleju o mocy 1500 kVA może działać niezawodnie przez 20–30 lat lub dłużej.
Jakiej konserwacji wymaga transformator olejowy o mocy 1500 kVA?
Konserwacja obejmuje regularne kontrole poziomu oleju, badanie jakości oleju, analizę rozpuszczonych gazów, kontrolę tulei i uszczelek oraz czyszczenie chłodnic.
Jak często należy sprawdzać transformator wypełniony olejem o mocy 1500 kVA?
Przeglądy rutynowe zalecane są co 6 do 12 miesięcy, natomiast konserwację kompleksową należy przeprowadzać co 2 do 3 lat.
Jakie są typowe usterki transformatora zanurzonego w oleju o mocy 1500 kVA?
Typowe problemy obejmują przegrzanie, starzenie się izolacji, wycieki oleju, zanieczyszczenie wilgocią i awarie elektryczne spowodowane przeciążeniem lub niewłaściwą konserwacją.
Czy transformator zanurzony w oleju o mocy 1500 kVA jest bezpieczny?
Tak, nowoczesne transformatory zanurzone w oleju o mocy 1500 kVA są wyposażone w urządzenia zabezpieczające i uszczelnione konstrukcje, dzięki czemu są bezpieczne, jeśli są prawidłowo zainstalowane i konserwowane.
Jak wypada porównanie kosztów transformatora wypełnionego olejem o mocy 1500 kVA?
Transformator wypełniony olejem o mocy 1500 kVA ma zazwyczaj niższy początkowy koszt zakupu w porównaniu z transformatorami typu suchego,-, ale z czasem może wymagać większej konserwacji.
Jak wybrać odpowiedni transformator rozdzielczy olejowy o mocy 1500 kVA?
Przy wyborze transformatora dystrybucyjnego wypełnionego olejem o mocy 1500 kVA należy wziąć pod uwagę wymagania dotyczące napięcia, środowisko instalacji, profil obciążenia, potrzeby w zakresie wydajności i przepisy bezpieczeństwa.
Czy GNEE może dostarczać do projektów globalnych transformatory zanurzone w oleju o mocy 1500 kVA?
Tak, GNEE oferuje wysokiej jakości transformatory zanurzone w oleju-o mocy 1500 kVA, z pełną możliwością dostosowania, rygorystycznymi testami i niezawodną obsługą dostaw na całym świecie.

